W przeciągu kilku lat, polskim rynkiem zawładnęły różnego rodzaju produkty i preparaty konopne. Właściwości CBD, czyli kannabidiolu są coraz bardziej znane i udowadniane, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzać kolejne grupy kannabinoidów na rynek. Jednych z takich produktów jest olejek CBG z grupy kannabigeroli.

Co to jest CBG?

Jest to stosunkowo młody kannabinoid, który dzięki swoim unikatowym właściwościom jest coraz częściej wykorzystywany. Podobnie jak CBD, olej CBG nie wykazuje żadnego działania psychoaktywnego. Jest to pierwszy z kannabinoidów, który powstaje w konopiach w trakcie ich rozwoju i dojrzewania. Dzięki temu określany jest jako ,,komórka macierzysta” konopii, bowiem występuje w wyższych stężeniach podczas rozwoju roślin, tworząc podstawowy składnik budujący. Zarówno olej CBD, jak i CBG to dwa różne kannabinoidy, które mają nie tylko różne struktury chemiczne, ale też stężenia.

Pozyskiwanie i dawkowanie CBG

Tak samo jak w przypadku CBD, olejek CBG pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji. Bardzo kluczowy jest także sposób prowadzenia upraw, bowiem to właśnie w fazie wzrostu, kiedy to kannabigerol znajduje się w formie kwasowej, bardzo łatwo ulega syntezie pod wpływem różnych czynników. Ciekawostką jest fakt, że zarówno CBD, jak i THC powstają w roślinie, jako CBG. W przeciągu kilku tygodni, związek ten zmienia się w inne związki. Na ekstrakcję oleju CBG z rośliny hodowcy mają czas do 6 tygodni. Warto pamiętać, że związek ten występuje w roślinie w bardzo małych ilościach, ponieważ zwykle jest to poniżej 1%.

Produkt, jakim jest olejek CBG można stosować zarówno wewnętrznie, jak i na zewnątrz. Składnik ten dostępny jest w rozmaitych produktach, między innymi w nalewkach, olejach czy tabletkach, dzięki czemu łatwiej wybrać metodę przyswajania, która najbardziej nam odpowiada. Najlepiej rozpocząć od niskich dawek, które będą składały się z 2-3 kropli po raz lub dwa razy dziennie. Dawkę w zależności od potrzeb można zmniejszać, jak i zwiększać, by dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Przy zbyt wysokich dawkach bardzo szybko pojawia się efekt nasycenia i tolerancja na preparat.

  • Opublikowano: 2021 07-12
NASI PARTNERZY
Mapa witryny