Rynek produktów konopnych rozrasta się z roku na rok. Na półkach sklepowych zauważyć można coraz więcej produktów i preparatów, co jest równoznaczne z ogromną popularnością i zainteresowaniem tematem. Obok znanego olejku CBD, nieśmiało stawiany jest CBC. Czym jest i jakie są jego właściwości?

Czym są kannabinoidy?

Istnieje kilkanaście rodzajów kannabinoidów, a dwa najbardziej znaczące to endokannabinoidy oraz fitokannabinoidy. Pierwsze z nich istnieją wewnątrz organizmów ludzkich i zwierzęcych, z kolei te drugie znaleźć można w konopiach, jeżówkach czy krzewach herbacianych. Rodzina kannabinoidów nieustannie ewoluuje, czego finalnym efektem jest powstawanie nowych rodzajów. Do popularnych zalicza się CBD, CBN czy CBC.

Co to jest CBC?

Olej z konopi CBC nie jest aż tak dobrze znany jak ten pod postacią CBD, jednakże uważany jest za bardzo przydatny. Jest to naturalny kannabinoid, który pozyskuje się z konopi indyjskich oraz siewnych. Na początku występuje w surowej postaci CBGa, która przekształca się w CBCa. Ta z kolei w wyniku wysokiej temperatury w czasie dekarboksylacji zmienia się w CBC. Przeprowadzane badania wykazują, że ta postać oleju charakteryzuje się wieloma walorami leczniczymi. Należy jednak podkreślić, że CBC nie ma skutków psychoaktywnych, które wywołuje THC.

Co to jest CBN i jak powstaje?

Kannabinol CBN to również niepsychoaktywny produkt, który powstaje w wyniku utleniania tetrahydrokannabinolu, czyli THC. Najliczniej występuje on w suszonym i starszym surowcu konopnym, a CBN swoją postać zawdzięcza kwasowej postawi, którą uzyskuje pod wspływem podgrzewania, czyli dekarboksylowania. Warto zaznaczyć, że poziom stężenia CBN zależy przede wszystkim od wieku konopi i sposobu jej przechowywania.

Kannabinol CBN to pierwszy kannabinoid, który został wyizolowany przez naukowców. Wytwarzany jest, gdy THC zostanie podgrzane i wystawione na działanie tlenu. Naturalnie występuje w miarę starzenia się konopi. Mimo iż jest mniej znany określany jest jako równie przydatny, bowiem wykazuje wiele walorów, które mogą odpowiedzieć na różne potrzeby zdrowotne.

  • Opublikowano: 2021 09-20
NASI PARTNERZY
Mapa witryny