Popularność olejków CBD czy innych produktów konopnych rośnie z roku na rok. Na rynku powstaje coraz więcej firm i sklepów, które oferują sprzedaż tego typu artykułów i produktów spożywczych z ich wykorzystaniem. Najczęściej są one określane mianem superfood. Czym ono jest?

Czym jest superfood?

Niewątpliwie świadomość społeczeństwa na temat zdrowia i odżywiania wzrasta, bowiem coraz więcej osób zaczyna troszczyć się o siebie i zwraca uwagę na prowadzony tryb życia. Przykładem może być dobry nawyk czytania składu etykiet na opakowaniach. Dzięki temu poddajemy żywność selekcji i wybieramy tę najwyższej jakości. Superfood ma wiele pozytywnych cech, przede wszystkim niweluje stany zapalne w organizmie, poprawia krążenie czy chroni przed chorobami nowotworowymi. Regularne spożywanie produktów z serii superfood z pewnością pozytywnie odbije się nie tylko na naszym zdrowiu, ale i samopoczuciu, bowiem to co jemy, wpływa na sprawność umysłu. Warto jednak pamiętać, że tego typu produkty nie zastępują pożywienia, ale w połączeniu z optymalną i zbilansowaną dietą, mogą przynieść wymierne, zdrowotne korzyści. Żywność określana mianem superfood jest bogata w przeciwutleniacze, jest pełnowartościowa, naturalna i nieprzetworzona.

Konopie – superfood’owy hit?

Do grona superfood zaliczają się wszelkie produkty konopne. W Polsce jeszcze do niedawna temat produktów konopnych był źródeł kontrowersji, a tymczasem surowiec ten jest tani i łatwy w uprawie. Nasiona konopne, a takich ich pochodne, czyli dostępne w ofertach wielu sklepów oleje czy mąki, bogate są w wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, białka, witamin, a także minerałów, dlatego uważa się je za jeden z niezbędnych elementów w zbilansowanej diecie człowieka.

Coraz więcej osób przekonuje się do tego typu produktów spożywczych i nie tylko, bowiem ziarna konopi spełniają wymogi superfood, a wszystko przez doskonałe źródło białka, jakie stanowią. Czyni to je idealnym pokarmem dla wegetarian, wegan oraz osób uprawiających czynnie sport. Ponadto ziarna konopi, choć wyglądem przypominają ziarna słonecznika, a w smaku są podobne do orzechów, są o wiele bardziej przyswajalne i trawione niż białko zwierzęce.

  • Opublikowano: 2021 08-23
NASI PARTNERZY
Mapa witryny